PHP: Hypertext Preprocessor - skryptowy język programowania mający zastosowanie przede wszystkim przy tworzeniu stron internetowych. Jest on rozpowszechniany za darmo i każdy programista może bez trudu pobrać jego kopię, zainstalować i używać bez jakichkolwiek ograniczeń do celów prywatnych jak i komercyjnych. Jest on stosunkowo prosty w nauce i umożliwia tworzenie rozbudowanych stron internetowych generowanych dynamicznie.

PHP należy do języków server-side, tzn. wykonywanych po stronie serwera. Ich przeciwieństwem są języki client-side, czyli wykonywane po stronie przeglądarki (np. JavaScript). Aby wykorzystać go na swojej stronie należy upewnić się, że nasz serwer obsługuje PHP, chociaż dziś można bez trudnu znaleźć nawet darmowe serwery z jego obsługą.

A jak właściwie działa PHP? Gdy przechodzimy pod adres strony internetowej do serwera zostaje wysłane żądanie wyświetlenia strony. Jeśli serwer na podstawie rozszerzenia pliku stwierdzi, że w otwieranym dokumencie jest zawarty kod PHP wysyła go do interpretera w celu jego przetworzenia. Interpreter szuka w tekście tzw. wstawek PHP wplecionych w statyczny kod HTML i zastępuje je ich wynikiem. Zwrócony kod HTML zostaje zwrócony do serwera, a ten przesyła go do internauty. Do przeglądarki dociera sam kod HTML, pozbawiony wszelkich wstawek w PHP.

Dzięki temu, że PHP jest wykonywany po stronie serwera nadaje się on idealnie do tworzenia zaawansowanych aplikacji zarządzających sporymi ilościami danych, takimi jak: 

Zwrócony przez nie zostaje odpowiedni kod HTML dla przeglądarek użytkowników, i gdy ci zaczynają go przeglądać PHP już dawno skończył nad nim pracę. Jest to ważne, ponieważ dalsze reakcje na ich poczynania są zostawiane przeglądarkom albo obsługiwane przy pomocy języka JavaScript.